10. CANLANDIRANLAR ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ

Bu sene 17-23 Ekim arasında İstanbul’da düzenlenecek 10. Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali’nin (CUFF) yarışma ve yarışma dışı seçkisini açıkladı. 

Başvuruda bulunan 1000’den fazla eser arasından, yarışma için 21 ülkeden 55 film, yarışma dışı gösterim için 25 ülkeden 80 film seçildi. Tüm kısa filmler Festival süresince 12 ayrı program  ile Institut Français (Fransız Kültür) ve Akbank Sanat’ta gösterilecek.

10. Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali’nin jürisi dünya çapında ünlü çok seçkin 3 profesyonelden oluşuyor: Aneta Ozorek, Ayçe Kartal ve Peter Lord. Ayrıca bu sene ilk defa Sinema Yazarları Derneği üyelerinden oluşan bir jürinin değerlendirmesiyle SİYAD Özel Ödülü verilecek. 

Ödüller 22 Ekim 2023 Cumartesi günü açıklanacak.

10. CUFF Jürisi ve Ödüller

Festivalin 10. yılının yarışma bölümünde animasyon dünyasının üç usta ismi jürilik yapacak. Morph, Shaun the Sheep gibi stop motion filmlerle dünya çapında bir hayran kitlesi kazanan usta animasyon sanatçısı Peter Lord, Kaboom Animasyon Festivali’nin Sanat Yönetmeni Aneta Ozorek ve ülkemizin dünya çapında başarılı animasyon sanatçısı Ayce Kartal bu yılın jürisini oluşturuyor. 

Jüri En İyi Film, En İyi Türk Filmi, En İyi İlk Film ve Peak Game tarafından desteklenen En İyi Öğrenci Filmi ödüllerinin sahiplerini belirleyecek. Online toplanacak olan jürinin kararının ardından ödüller Peter Lord ve Ayce Kartal’ın katılımıyla 22 Ekim’de İstanbul’da yapılacak törende sahiplerini bulacak.

10. CUFF Seçkileri

Efe Efeoğlu yönetiminde geliştirilen yarışmaya 1000’i aşkın film başvurdu. Yarışma seçkisinde 55 film, yarışma dışı gösterim seçkisinde 80 film yer alıyor. 

Yarışma seçkisine Türkiye’den 13, Fransa’dan 9, İsviçre’den 5, Almanya ve İngiltere’den 3’er, Belçika ve Singapur’dan 2’şer film girmeye hak kazandı. Ayrıca Arjantin, Çin, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsrail, İtalya, Kolombiya, Macaristan, Meksika, Rusya, Tayvan ve ABD’den filmler de yarışmada yer alıyor.

Yarışma dışı gösterim seçkisine dahil edilen filmlerin 27’si Türkiye, 9’u Almanya, 7’si Fransa, 6’sı ABD, 3’ü İngiltere, 2’si Macaristan yapımı. Bu seçkide ayrıca Arjantin, Avustralya, Belçika, Çekya, İspanya, İsviçre, Japonya, Avusturya, Azerbaycan, Çin, Estonya, Hollanda, Hong Kong, İran, Kanada, Güney Kore, Singapur, Slovenya ve Yunanistan yapımı filmler de yer alıyor. .Filmlerin detaylı listesi www.canlandiranlar.com’da incelenebilir.

Canlandıranlar Derneği

Berat İlk’in kurucusu ve başkanı olduğu Canlandıranlar Derneği 2011 yılında, Cemal Erez, Yonca Ertürk, Vincent Bouvard, İdil Ar, Melis Bilgin ve Gökhan Okur tarafından kurulmuştur. Derneğin tüm kurucuları ve üyeleri ödüllü sanatçılar, yönetmenler ve yapımcılardır. Ayrıca, 2012 yılında ASIFA Türkiye de Berat İlk tarafından kurulmuştur.

Canlandıranlar Derneği, kar amacı gütmeyen ve yeteneklere odaklanan bir dernektir. Canlandıranlar, etkinliklerini gönüllülük yoluyla düzenlemektedir. Dernek, kısa bağımsız animasyon film yapımını desteklemekte ve 2013 yılından beri Uluslararası Canlandıranlar Kısa Animasyon Film Festivali’ni organize etmektedir.