ARABALAR 3, GİŞEDE HEZİMETE UĞRADI

Pixar’ın büyük beklentilerle ve yoğun reklam kampanyasıyla vizyona soktuğu Arabalar 3 gişede beklentilerin bayağı altında kaldı. Bugüne kadar en az hasılat elde eden filmleri, 2015’te vizyona giren The Good Dinosaur’un (332 milyon $) bile altında kalma tehlikesiyle baş başa.

Arabalar serisi zaten Pixar’ın en sorunlu filmleriydi. İkinci film Pixar tarihinin en başarısız filmi konumundaydı. Buna rağmen stüdyo bir bakıma inatlaşarak 3. filmi huzurlarımıza çıkarmayı tercih etti.

Arabalar 3, ilk hafta sonunda ABD’de sadece 53 milyon dolar hasılat elde edebildi. Durumun vahametini daha iyi anlatmak için geçen yıl vizyona giren Finding Dory’nin ilk hafta sonunda 135 milyon dolar hasılat elde ettiğini eklemek istiyorum.

ana

İlk hafta toplamda 74 milyon dolarla aşılabildi. İkinci hafta sonu ise ilk hafta sonuna göre %55 gibi büyük bir düşüş yaşayarak sadece 24 milyon dolar hasılat elde edebildi.

Diğer ülke hasılatlarıyla beraber dünya genelinde sadece 140 milyon dolar hasılat elde etmiş durumda. Dünya geneline bakacak olarsak vizyona girdiği ülke sayısı girmeyen ülke sayısının altında. Zamanla bu sayı bir nebze daha yükselecektir ama yine de Arabalar 3, Pixar tarihinin en büyük başarısızlıklarından biri hatta en büyüğü olma yolunda ilerliyor.

Ülkemizde ise ilk film 328.802, ikinci film ise 690.709 kişi tarafından izlenmişti. 3. film ilk haftasında 356.128 kişi tarafından izlendi. Dünyanın aksine ülkemizde serinin en çok izlenen filmi olabilir Arabalar 3.