EN İYİ ANİMASYON FİLM OSCAR ÖDÜLÜ İÇİN 26 FİLM BAŞVURU YAPTI

Bu yıl 90. kez dağıtılacak olan Oscar ödüllerinde en iyi animasyon film dalı için 26 film başvurdu. Aday adayı olan filmler şöyle;

. The Big Bad Fox & Other Tales
. Birdboy: The Forgotten Children
. The Boss Baby
. The Breadwinner
. Captain Underpants The First Epic Movie
. Cars 3
. Cinderella the Cat
. Coco
. Despicable Me 3
. The Emoji Movie
. Ethel & Ernest
. Ferdinand
. The Girl without Hands
. In This Corner of the World
. The Lego Batman Movie
. The Lego Ninjago Movie
. Loving Vincent
. Mary and the Witch’s Flower
. Moomins and the Winter Wonderland
. My Entire High School Sinking into the Sea
. Napping Princess
. A Silent Voice
. Smurfs: The Lost Village
. The Star
. Sword Art Online: The Movie – Ordinal Scale
. Window Horses The Poetic Persian Epiphany of Rosie Ming

COCO

Her yıl bu liste açıklandıktan sonra aday olacak filmler konusunda net bir yorum yapabilirdik. Bu yıl durum sıkıntılı, gerçekten çok vasat bir animasyon yılı geçirdik. Yılın en büyük favorisi henüz vizyona girmeyen Coco, bu bile durumun vahametini özetleyebilir. Evet 5 koltuktan biri büyük ihtimalle yeni Pixar filmi Coco’nun. Disney bu yıl vizyona film sokmadı, Pixar iki filmle yarışta gibi ama Cars 3’ün böyle bir şansı olduğunu söylemek zor. Disney Pixar ekibi tüm kulis gücünü henüz vizyona girmeyen Coco için kullanmaya başladı bile. Ödül gecesi heykelcik Coco’ya giderse şaşırtıcı olmaz çünkü Pixar bu dalda hegemonya kurmuş durumda.

İkinci koltuk için tahminim The Breadwinner, hatta bu yıl ödülü almasını istediğim film de bu. Akademi, İrlandalı animasyon stüdyosu Cartoon Saloon’u sevdiğini The Secret of Kells ve Song of the Sea’yi aday göstererek ispatlamıştı zaten. Bu yıl yalnız da değiller, Angelina Jolie de filmin ortak yapımcılarından biri. Özellikle eleştirmen birliği ödüllerinin favorisi konumunda film.

Vincent van Gogh’un hayatını anlatan Loving Vincent da adaylık konusunda güçlü filmlerden biri. Dünyanın ilk tamamı yağlı boya resimlerden oluşan animasyon filmi, müthiş bir işçilik var. Van Gogh zaten sanat tarihinin en önemli figürlerinden biri. Eleştirmenlerin ve seyircinin de filme ilgisi büyük. Adaylık elde edecektir diye düşünüyorum.

636105398337205406-1549221672_Loving-Vincent-Film

Diğer iki koltuk İngilizce olmayan filmler arasından gelecektir büyük ihtimalle. Akademi bu dalda adaylıkları her coğrafyayı onurlandıracak şekilde dağıtıyor zaten. Bu yüzden bir Japon kökenli bir de Avrupa kökenli animasyonu son iki koltukta göreceğimizi düşünüyorum.  Avrupa kontenjanı için üç önemli aday var. The Big Bad Fox & Other Tales, Birdboy: The Forgotten Children ve The Girl without Hands. The Big Bad Fox & Other Tales burada bir adım önde gibi. Japonya kontenjanından da iki film öne çıkıyor; Mary and the Witch’s Flower ve A Silent Voice. Burada da A Silent Voice daha güçlü gibi görünüyor.

Adaylar 23 Ocak 2018 tarihinde açıklanacak ve ödüller 4 mart gecesi düzenlenecek olan törenle sahiplerini bulacak.

http://www.oscars.org/news/26-animated-features-submitted-2017-oscar-race