HAFTANIN VİZYON FİLMİ: EMOJİ FİLMİ

Emoji Filmi, akıllı telefonunuzun içindeki daha önce görülmemiş dünyanın kapılarını açıyor. Textopolis şehrinde bir mesajlaşma uygulamasının içinde yaşayan emojiler, telefonun sahibi tarafından seçilecekleri günü bekleyerek ve favori emojiler arasına girmeyi ümit ederek yaşamaktadırlar – tabi Gene hariç. Gene filtresiz doğmuştur ve diğer emojiler gibi sadece bir ifadesi yoktur, birden fazla ifadesi vardır. Bu durumu emojiler dünyasında pek de hoş karşılanmaz. Diğer emojiler gibi “normal” olabilmek için en iyi arkadaşı Beşlik (Hi-5)’ten ve kötü bir şöhrete sahip hacker Kaçak’tan yardım ister. Birlikte, uygulamalar arasında, Gene’i düzeltebilecek kod’u aramak üzere bir maceraya çıkarlar. (Basın Bülteninden, Kaynak: sadibey.com)

Emoji Filmi henüz fikir aşamasındayken eleştirilmeye başlanmıştı aslında. Çıkış noktası emojiler olan bir film seyirciye ne verebilirdi, senaryosu ne kadar güçlü olabilirdi tarzı sorular film vizyona girinceye kadar devam etti. Basın gösterimlerinin ardından ise animasyon dünyasında eşi benzeri görülmemiş bir linç kampanyası başlatıldı. Saçma, zaman kaybı, kötü bir fikir, karakterler var ama senaryo yok, çocuklar için uygun değil tarzı yorumlar yapıldı film için. Hatta bir eleştirmen daha da ileri gitti ve acı verici ifadesini kullandı.

Imdb puanı 2/10, en kötü filmler listesinde 29. sırada. Metacritic puanı ise sadece 12. Bunlara rağmen gişede 165 milyon dolar hasılat etti. Her açıdan yılın en tartışmalı filmlerinden  biri oldu The Emoji Movie. Yetişkinlerin filme gideceğini zannetmiyorum, aileler ise çocuklarını götürmeden önce dikkatlice düşünmeli.