HAFTANIN VİZYON FİLMİ: FERDINAND

“Ferdinand” büyük bir kalbi olan dev bir boğanın hikâyesini anlatıyor. Tehlikeli bir canavarla karıştırıldıktan sonra, yakalanıp evinden koparılır. Ailesine geri dönmeye karar verdiğinde yanlış bir ekiple son macerasına atlar. İspanya’da geçen Ferdinand, bir boğayı onun dış görünüşüne göre yargılamamanız gerektiğini ispatlar. Blue Sky Studios ve Munro Leaf & Robert Lawson’ın “The Story of Ferdinand” adlı kitabından esinlenilerek yapılan “Rio”nun yönetmeni olan Carlos Saldanha’dan “Ferdinand”; seyircinin kalbini ısıtan bir animasyon komedidir. Filmi seslendirenler; John Cena, Kate McKinnon, Gina Rodriguez, Anthony Anderson’dur. Ferdinand, büyük bir kalbe sahip bir boğa, tehlikeli bir canavarla karıştırıldığında, yakalanır ve evinden koparılır. Ailesine geri dönmeye karar verdiğinde yanlış bir ekiple son macerasına atlar. (Basın Bülteninden, Kaynak: sadibey.com)

Ferdinand, Ice Age ve Rio filmlerinin yapımcısı Blue Sky Studios’un 12. animasyon filmi. Ayrıca filmin yönetmeni Carlos Saldanha’nın da stüdyo bünyesinde yönetmiş olduğu 7. animasyon. Imdb puanı 6,8 olan animasyonun metacritic puanı 58. Film, ABD’de ilk haftasonunda sadece 13,3 milyon dolar hasılat elde edebildi. Bu Blue Sky tarihinin en kötü açılışı demek. Stüdyonun bir önceki en kötü hafta sonu açılışı ise 21,3 milyon dolar ile Ice Age: Collision Course’a aitti.

Ferdinand ABD’de vizyona giren yılın son büyük bütçeli animasyonu. Blue Sky bugüne kadar ödüller konusunda pek de başarılı bir stüdyo olamadı. Ferdinand’da da durum aynı. Ödül sezonunda pek varlık gösterecek gibi durmuyor. Şimdilik en büyük başarısı Annie ödüllerinde elde ettiği 4 adaylık. Stüdyo, en iyi şarkı dalında Oscar adaylığı elde etmek için şansını zorlamaya devam ediyor.