HAFTANIN VİZYON FİLMİ: KAYIP BALIK DORİ

Mavi Tang balığı Dori’yi geçmişiyle ilgili bazı yanıtlar ararken arkadaşı Nemo ve Marlin’le yeniden bir araya getiriyor. Dori neleri hatırlayabilecektir? Ailesi kimdir? Balina dilini nereden öğrenmiştir? (Basın Bülteninden)

13 yıl aradan sonra Nemo, Marlin ve Dory’ye yeniden kavuşuyoruz. 2003 yılında vizyona giren Finding Nemo en iyi animasyon film dalında kazandığı oscar ödülü ve dünya çapında elde ettiği 940 milyon dolar hasılatla tüm dünyada bir fenomene dönüşmüştü. Aradan geçen 13 yılda filmin popülaritesinde en ufak bir eksilme olmadı desek yeridir. Halen daha Nemo bir çok insan için en iyi animasyon hatta en iyi filmlerden biri.

Son yıllarda eski yaratıcılığında bir miktar uzaklaşan Pixar devam filmlerine yöneldi. Neredeyse sevilen her filme devam filmleri çekilmeye başladılar birer birer. Finding Dory de bu politikadan nasibini aldı ve 2016 yılı itibariyle bir devam filmine kavuştu. Devam filmi demek bir bakıma da doğru sayılmaz, spin off da diyebiliriz çünkü bu sefer yan rolde izlediğimiz Dory ana karakter konumuna yükselmiş durumda.

Proje ilk açıklandığında Nemo hayranları bir bakıma ikiye bölündü. Bir kesim bu üçlüyü yeni bir macerada izleyecek olmanın sevincini yaşıyordu. Diğer kesim ise başarısız bir devam filminin ilk filme ihanet olacağını düşünüyordu. Haziran ayı itibariyle film vizyona girdi ve endişe taşıyan grubun içine su serpildi. Dory, Nemo gibi bir başyapıt olmasa bile yine de gayet başarılı bir animasyon. Eleştirmenler tarafından büyük övgüler alan film 931 milyon dolar hasılat elde ederek gişede de ilk filmi yakaladı.

Finding Dory, Oscar’ın da en önemli favorilerinden biri olacaktır.  Pixar başka bir devam filmi çekmezse bu karakterleri yeniden beyazperdede izleme şansı elde edemeyebiliriz. O yüzden bu fırsat kaçırılmamalı ve sinemada izlenmeli bu film. Pixar, her uzun metraj animasyon filmden önce bir kısa animasyon sunar seyirciye. Bu sefer bizleri yavru bir çulluğun hayatı öğrenme çabalarının anlatıldığı Piper isimli kısa animasyon bekliyor olacak.

piper-newpiperonbeach_conceptart.pub16.101-h_2016-695x392