HAFTANIN VİZYON FİLMLERİ: SEVİMLİ TEKNELER – SİHİRLİ MÜZE

SEVİMLİ TEKNELER (Elias Og Storegaps Hemmelighet)

Büyük bir fırtına sırasında Büyük Liman’dan çağrı alan genç kurtarma botu Elias, cesurca bir kurtarma operasyonu yapar ve başarısı karşısında kahraman ilan edilir. Elias Büyük Liman’da çalışmaya başlayabileceğini öğrendiğinde çok mutlu olur. Tüm arkadaşlarını geride bırakarak kendisine yeni bir hayat kuran Elias, Büyük Liman’ın sandığı kadar muhteşem bir yer olmadığını görür. Elias, burada yerel bir çetenin yasa dışı bir maden çıkardığını keşfeder ve bu yasa dışı operasyonu ortaya çıkarmak ister. (Basın Bülteninden, kaynak: sadibey.com)

Kurtarma botu Elias, 2017 yılı yapımı Sevimli Tekneler filmi ile yeniden karşımızda. Küçük kurtarma botu Elias, 2005 ve 2008 yıllarında iki sezon ve 39 bölüm olarak yayınlanmış bir çizgi dizi. 2007 ve 2010 yılında yayınlanan iki uzun metraj animasyonun ardından 3. film Sevilen Tekneler, 6 Ekim 2017’de ülkesi Norveç’te vizyona girdi. Serinin ilk iki filminin ülkemizde gösterimi yapılmamıştı. Sevimli Tekneler ise 209 kopyayla vizyona girmiş oldu.

SİHİRLİ MÜZE (Hurvinek a Kouzelne Muzeum)

Hayattaki en büyük tutkusu bilgisayar oyunu oynamak olan Harvie cesur ve afacan bir çocuktur. En büyük hayali, sevdiği oyunda puan rekorunu kırmak ve birinci olmaktır. Bir gün babasının müdürü olduğu Kukla Müzesi’nin yıkılacağını öğrenince, arkadaşı Monica ve köpeği Jerry ile gizlice müzeye girerler. Ancak müzedeki her şey canlanınca, kendilerini bilgisayar oyunlarında bile görülemeyecek fantastik bir maceranın içinde bulurlar. Üç kafadar, sihirli müzede canlı kuklalar ve oyuncaklarla hayatlarının en güzel oyununu oynamaya başlarlar. Ta ki bazı kuklalar dünyayı ele geçirmeye çalışana kadar! Sihirli müzeyi ve tüm şehri kurtarmak zorunda olan Harvie ve dostları, artık unutulmaz bir maceraya yelken açmıştır. (Kaynak: boxofficeturkiye.com)

Sihirli Müze, Çek yapımı bir animasyon. Bizden önce sadece Çekya ve Slovakya’da gösterime girmiş. Imdb’ye göre Almanya’da iki festivalde de gösterimi yapılmış. Dağıtıcı firma Fabula Films, Sihirli Müze için fragman yayınlamak yerine sahnelerin yer aldığı iki video yayınlamayı tercih etmiş.