HAFTANIN VİZYON FİLMİ: TUHAF BİR SİHİR

William Shakespeare’ın Bir Yaz Gecesi Rüyası isimli eserinden uyarlanan animasyon film müzikal türünde çekilmiş. Filmin ana teması aşk. Peri Krallığı ve Karanlık Orman olmak üzere iki farklı dünya arasındaki düşmanlık anlatılıyor filmde. Peri Krallığı’nda tüm dünya sevgi üzerine kurulmuşken Karanlık Orman’da ise sevgi yasaklanmış durumda. Sahneler de buna göre tasarlanmış. Peri Krallığı rengarenk çiçeklerle, sevimli yaratıklarla, aydınlık bir şekilde resmedilmişken Karanlık Orman ise karanlık, çirkin  ve soğuk bir şekilde gösterilmiş.

Film ilerledikçe filmin vermek istediği mesaj daha anlaşılır hale geliyor. Saf kötülük yoktur, güzellik dış görünüşle değil iç güzelliğiyle ölçülmelidir gibi mesajlar verilerek film beklenildiği üzere mutlu sona ulaşıyor.

Seyircinin içine girmekte zorluk çekeceği bir yapım olmuş Tuhaf Bir Sihir. Hikayenin ana karakterden uzaklaşıp yan karakterlerin hayatlarına sıkışıp kalması, devamlı araya giren müzikal sahneler ve büyüklere yönelik bir konunun derinliği olmayan, çocukça davranan karakterler aracılığıyla anlatılması izleyicinin filme olan ilgisini zedeleyici unsurlar olarak dikkat çekiyor. Bu yüzden de 90 dakikalık film daha uzunmuş hissi oluşmasına yol açıyor.

Dünyada vizyon turunu tamamlamış olan film en son ülkemizde vizyona giriyor. Hasılatı beklentinin çok altında kalan filmin Imdb puanı 5,7.