HAFTANIN VİZYON FİLMLERİ: ÇILGIN HIRSIZ 3 – SENİN ADIN

ÇILGIN HIRSIZ 3 (Despicable Me 3)

İlk iki filmde kötü taraftan iyi tarafa geçtiğini gördüğümüz Minyonların patronu, çılgın karakter Gru yıllardır kayıp olan ikiz kardeşi Dru ile tanışır. Dru, Gru ile son bir kez kötülük dolu bir işe imza atmak istemektedir. Bu macerada da Gru, çocuklar ve Minyonların çılgınlıkları bizleri kahkaha tufanına sürükleyecek gibi duruyor. (Basın Bülteninden, Kaynak: sadibey.com)

Dünyada yılın en çok izlenen 3. filmi ve en çok izlenen animasyonu konumunda bulunan Çılgın Hırsız 3 sonunda vizyona giriyor. Sonunda diyorum çünkü tüm dünyayı dolaştıktan sonra ülkemize geldi. Dünyada bizden sonra vizyona gireceği tek ülke ise Yunanistan.Çılgın Hırsız 3 şimdiye kadar 950 milyon dolar hasılat elde etti ama Minyonlar filmini de da dahil ederek konuşuyorum 4 film içinde en az sevilen en kötü eleştirilere sahip film oldu. Vasat bir animasyon sezonu geçiriyoruz, bu açıdan kaçırılmaması gereken bir yapım. Bayağı eğleneceğimiz kesin ama işin kötü tarafı ise sadece dublajlı olarak vizyona giriyor.

SENİN ADIN (Kimi no na wa/Your Name)

Taki, kötü bir rüyadan uyandığı bir sabah kendini yabancısı olduğu bir odada, ona ait olmayan bir bedende bulur: Bir kızın bedeninde! İlk gençlik yıllarını yaşayan Mitsuha ise şehirlerden uzak bir kasaba olan Itomori’de yaşamaktan sıkılmıştır. Tanrı’ya, “Lütfen beni bir sonraki hayatımda Tokyolu yakışıklı bir oğlan yap!” diye yalvarır. Ertesi sabaha liseli bir oğlan olarak uyanır. Diğer insanlardan edindiği bilgilerle kimin bedenine girdiğini öğrenir. Adı, Taki’dir. İkisi yer değiştirmişlerdir! Bir sonraki gün uyandıklarında ise kendilerini yine kendi bedenlerinde bulurlar. Ama ruhları sık sık yer değiştirmeye başlar. Birbirlerine yabancı Taki ve Mitsuha, birbirlerine kısa notlar bırakarak iletişim kurmanın yolunu bulur. Üstesinden geldikleri her engelle aralarındaki bağ daha güçlenir ve romantik bir şeye dönüşür. Bu yer değiştirmeler ansızın kesildiğinde ikilinin birbirlerini arayıp bulmaktan başka çaresi kalmayacaktır. (Basın Bülteninden, Kaynak: sadibey.com)

Japonya’da ve dünyada en çok izlenen film unvanını elinde bulunduran Senin Adın bir yıl gecikmeli olarak ülkemizde vizyona giriyor. 2016 ağustosunda Japonya’da vizyona giren film bir bakıma çılgınlık halini aldı ve 355 milyon dolar hasılat elde ederek en çok hasılat elde eden Japon filmi rekorunu ele geçirdi. Daha önceki rekor 289 milyon dolar ile en iyi animasyon film oscar ödülü kazanmış olan Miyazaki’nin Ruhların Kaçışı filmindeydi.

Senin Adın birçok türü içinde bulunduran bir animasyon. Sağlam bir gençlik filmi, yoğun bir aşk filmi ve ayrıca fantastik öğeler içeren bir animasyon. Birçok türü başarılı bir şekilde harmanlamış olması sayesinde seyirciyi avucuna almayı başarıyor film. Görüntüler ve müzikler ise muazzam.

Sadece 7 ilde vizyona giriyor film; İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Eskişehir, Samsun ve Yalova. Bu illerde olanlar kesinlikle kaçırmasın. Beyazperdede, büyük ekranda görülmesi gereken bir başyapıt. Imdb en iyi filmler listesinde de şu an 88. sırada film.