HAFTANIN VİZYON FİLMLERİ: MOANA – MAŞA İLE KOCA AYI

MOANA

Üç bin yıl önce dünyanın en büyük denizcileri engin Güney Pasifik suları boyunca seferler düzenlerken okyanusun birçok adasını keşfeder. Sonrasında, bin yıl boyunca birdenbire duran seferlerin sırrını bugün hâlâ kimse çözememiştir. (Basın Bülteninden. kaynak: sadibey.com)

Moana ilk olarak 20 ocak tarihinde vizyona girmişti ve 1.328.600 seyirci sayısına ulaşmıştı. Bu yılın ülkemizde en çok izlenen 4. filmi konumunda. Ülkemizde en çok izlenen animasyon filmler sıralamasında da 4. sırada. Listenin başında bulunan Allah’ın Sadık Kulu: Barla filmi bulunuyor. 2011 yılında vizyona giren film 2.227.113 seyirciye ulaşmıştı. Vizyonda sağlam bir animasyon film yok ve 23 nisan hafta sonunu yaşamak üzereyiz. Moana rekoru zorlayabilir.

Oscar ödüllerinde animasyon dalında bana göre en büyük sürpriz Moana’nın adaylık elde etmesiydi. Ben son koltuk için Finding Dory’nin daha şanslı olduğunu düşünüyordum. Moana, Finding Dory’yi alt etti, hatta en iyi şarkı dalında da bir adaylık kaptı. Animasyon film dalında ödülü diğer Disney filmi Zootopia’ya kaptırdı ama elde ettiği adaylık bile büyük başarıydı. Dünya çapında film 637.831.193 dolar hasılat elde etti. Moana her Disney filminde olduğu gibi yine ortalamanın üstünde bir animasyon. Okyanusya kültürünü ve coğrafyasını ele almasıyla da diğer animasyonlardan ayrılıyor. İlk gösterimde kaçıranlar bu sefer muhakkak izlemeli.

MAŞA İLE KOCA AYI

Tüm dünyada en çok izlenen çizgi film Maşa İle Koca Ayı Türkiye için özel olarak üretilip 21 Nisan’da Vizyona giriyor.Maşa adında küçük bir Rus kızı ile sirkten emekli, Mişka adında bir ayı arasında geçen maceraları konu edilmektedir. Çocuklar için özel yapılan ve ilk kez ‘İnteraktif’ sinema deneyimi yaşatacak olan filmde Doğukan Manço ve Aydilge yer alıyor. Projede sesleriyle değil,direkt yer alıyorlar.Ayrıca filmde seyirceye birçok sürpriz hazırladılar.Bu arada Doğukan Manço babası Barış Manço’nun ‘’Ayı’’ şarkısını yeniden aranje etti. (Basın Bülteninden. kaynak: sadibey.com)

Rusya yapımı Masha ve Koca Ayı sinema filmiyle karşımızda. İşin enteresan tarafı filme dair herhangi bir veri bulamadım. Imdb ve wikipedia sayfası bile yok. İnteraktif film nasıl olacak onu da bilmiyorum. İlk defa denk geldiğimiz bir olay.