OSCAR’A ADAY OLAN EN KÖTÜ 5 ANİMASYON FİLM

Bu yıl Oscar ödülleri 90. kez, en iyi animasyon film Oscar ödülü ise 18. kez dağıtılacak. 2001 yılından itibaren dağıtılmaya başlayan ödüllerde bugüne kadar toplam 69 film en iyi animasyon film ödülü için adaylık elde etti, dağıtılan 17 ödülün 8’ini ise Pixar kazandı.

İlk yıllarda üretimin az olması nedeniyle genellikle 3 filmlik aday listeleri oluşturuluyordu. En son Toy Story 3’ün Oscar ödülünü kazandığı yıl olan 2010’da 3 aday filmden oluşan bir liste görmüştük. Sonrasında hep 5 filmlik listeler çıktı karşımıza. İlk yıllarda bir diğer sorun da kaliteydi şüphesiz. Her yıl bir iki film liste dolsun diye oraya konmuş gibi duruyordu.

Sonrasında akademi müthiş bir denge oluşturdu aday listeleri konusunda ve her coğrafya kendine yer bulmaya başladı. Japonya’dan, G. Amerika’dan ve İngilizce konuşulmayan Avrupa ülkelerinden filmleri her sene listelerde görmeye başladık.

2018’de ise animasyon film ödülü açısından kurallar değişti ve bir anda akademi diğer coğrafyalara sırtını döndü. Kendi içinden oluşturduğu listede ise 10 yıl boyunca karşılaşmadığımız vasatlıkta bir animasyon film listede kendisine yer buldu. Bu film maalesef The Boss Baby, zaten adı açıklandığı andan itibaren sosyal medyada bu durum fazlasıyla eleştirildi hatta mizah konusu yapıldı.

Bu listenin hazırlanma amacı da The Boss Baby zaten. Imdb verilerine göre aday olan 69 filmden en kötü puana sahip 5 filmi listemizde bulabilirsiniz.

5 . Monster House/Canavar Ev – 2006 (6,6)

5

Canavar ev ve evin gizemini çözmeye çalışan çocukların ürpertici macerası 2006 yılında adaylık elde etme başarısı gösterdi. Diğer aday filmler Cars ve Happy Feet’ti. Cars, Pixar’ın aday olup ödülü kazanamayan 3 filminden biri.

4 – Happy Feet/Neşeli Ayaklar – 2006 (6,5)

Happy_Feet

2006 kesinlikle en kötü aday listesine sahip yıldı.  Pixar’ın vasat filmlerinden Cars ve Monster House’un diğer aday filmler olduğu sezonda ödül popüler günler yaşayan penguenlere, yani Happy Feet’e gitti. Happy Feet, Oscar kazanmış en düşük puanlı animasyon film konumunda.

3 – The Boss Baby/Patron Bebek – 2018 (6,3)

3

Patron Bebek’ten sonra bu listede yer alan en eski filmler 2006 yılına ait. 12 yıl sonra bu kadar vasat bir film listede kendisine yer bulmuş oldu. Eleştirmen puanları yüksek Big Bad Fox & Tales…, Birdboy: The Forgotten Children, Girl without Hands gibi filmler Avrupa’dan, Mary & the Witch’s Flower ve A Silent Voice gibi güçlü filmler de Japonya’dan adaylık listesini zorlamaktaydılar. Akademi diğer ülke sinemalarını görmek istemedi desek bile bu adaylığın anlaşılır bir tarafı yok çünkü The Lego Batman Movie gibi bir film vardı orada tetikte bekleyen. Ne yaparsak yapalım değişen bir şey yok ve The Boss Baby adaylık elde eden bir film olarak tarihe geçmiş durumda.

2- Jimmy Neutron: Boy Genius – 2001 (6,0)

2

İlk elin günahı olmaz neticede. Shrek ve Monsters. Inc,’in yanına 3. aday olarak eklenmişti Jimmy Neutron ve ödülün ilk kazananı Shrek olmuştu.

1- Shark Tale/Köpekbalığı Hikayesi – 2004

1

Will Smith’in seslendirdiği çapkın, fırlama, tembel ve şöhret düşkünü Oscar’ın filmdeki partneri ise büyük bir mafya babasının oğlu olan vejetaryen bir köpekbalığıydı. Filmin en büyük sorunu karakterlerle seyircinin özdeşleşememesiydi. Hem Shark Tale’in hem de The Boss Baby’nin Dreamworks yapımı olduğunu eklemem lazım.