1. BAKÜ ULUSLARARASI ANİMASYON FESTİVALİ

19 Ekim – 21 Ekim 2018 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü`de ANIMAFILM Uluslararası Animasyon Festivali düzenlenecek. Azerbaycan’ın PERIFILM şirketi tarafından organize edilen festivalin hedefi, Azerbaycan’da animasyon sanatının gelişimini sağlamak, animasyon filmlerini tarayarak yerel ve yabancı animasyon film profesyonelleri arasında deneyim paylaşımında bulunmak için bir platform oluşturmak, yeni Azerbaycan animasyon filmlerinin yapımını geliştirmek ve potansiyel ortak yapımların yaratılmasını sağlamaktır.

ANIMAFILM festivalinin yönetimi, festival direktörü Raşid Ağamalıyev’in başkanlık ettiği Organizasyon Kurulu tarafından yürütülmektedir. Festivalin programı, 10 Ekim tarihinde festivalin www.animafilm.az internet sitesinde yayınlanacaktır

1. Bakü Uluslararası Animasyon Festivali kapsamında düzenlenen yarışma programında juri olarak Azerbaycan, Rusya, Mısır, Gürcistan, İran ve Slovakya’nın önde gelen profesyonelleri seçilmiştir.

Yarışma programı aşağıdaki kategorileri içermektedir:

  1. En iyi kısa animasyon filmi (20 dakikaya kadar).
  2. En iyi Azerbaycan kısa animasyon filmi (20 dakikaya kadar).
  3. En iyi animasyonlu sosyal video (15 dakikaya kadar).
  4. En iyi animasyonlu reklam (5 dakikaya kadar).
  5. İzleyici Ödülü.
  6. Kısa bir animasyon filmi için en iyi orijinal senaryo.

1., 2., 3. ve 4. müsabakalarını kazanan, beş kişiden oluşan uluslararası bir jüri tarafından, 5. yarışmanın galibi, festival şovları sırasında izleyicilerin oy kullanma sonuçlarına göre ve 6. yarışmanın birincisi, üç kişiden oluşan özel bir jüri tarafından belirlenecektir.

Yarışma programına katılım için animasyon filmlerin kabul şartları:

ANIMAFILM festivaline katılmak için “Animasyonlu filmin katılımı” formunu (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScc_Asq-nvdl61Rqj6Yd2_F2ybG60Nl9dUh0LUBPxUDBcMgZg/viewform) 1 Mayıs-15 Eylül 2018 tarihleri dahil olmak üzere doldurmanız gerekmektedir. Film aşağıdaki koşullara uymalıdır:

  1. Film 1 Ocak 2017’den sonra çekilmelidir.
  2. Filmin% 50’den fazlası animasyon olmalı. Filmde kullanılan animasyon tekniklerinde herhangi bir sınırlama yoktur.
  3. Bir film sadece bir kategoriye katılabilir.
  4. Rekabetçi filmlerin telif hakkı uluslararası hukuk tarafından düzenlenmiştir. Animasyonlu bir film sunan katılımcı (yönetmen, yapımcı ya da diğer yetkili kişi), filmin telif hakkı sahibi olduğunu ve filmi festivalde görüntülemeye yetkili olduğunu beyan eder.

Festivala katılım ücretsizdir.

Yarışma programının tüm filmleri orijinal dilde Azerice ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir. Katılımcılar filmle birlikte İngilizce altyazıları sağlamalıdır.

10 Ekim’de seçilen filmlerin listesi web sitede yayınlanacaktır. Organizasyon Kurulu, seçim sonuçlarını yazarlara bildirecek ve festival kataloğu için ek materyaller sunmalarını isteyecektir (fotoğraflar, filmler hakkında bilgi, vb.)

Organizasyon Kurulu, her kategoride en iyi film için Altın Tekne Ödülü`nü sunacaktır.

Ekim ayında Bakü’de ANIMAFILM Uluslararası Animasyon Festivali’nde buluşmak dileği ile!

 www.animafilm.az 

animafilm.biaf@gmail.com 

Azerbaijan-ANIMAFILM-2018-poster (1)