2. ANİMAFİLM BAKÜ ULUSLARARASI ANİMASYON FESTİVALİ

Değerli arkadaşlar, animatörler, yönetmenler, yapımcılar, senaryo yazarları, yazarlar, amatör animasyoncular, hepinizi 2. ANIMAFILM Bakü Uluslararası Animasyon Festivali`nde görmekten mutluluk duyarız!

18 Ekim – 20 Ekim 2019 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü`de “Gelenek ve Gelişim” sloganı altında 2. ANIMAFILM Bakü Uluslararası Animasyon Festivali düzenlenecektir. İkinci festivalin konusu “Çek Animasyonu” olarak belirlenmiştir. Festivalin afişi Çek yönetmen Filip Poşivaç tarafından hazırlanıp sunulmuştur.

Bu festival, 2018’de düzenlenmiş olan 1. ANİMAFİLM Uluslararası Animasyon Festivali`nin devamı niteliğindedir. Azerbaycanlı film şirketi PERİ FİLM tarafından organize edilen bu festivalin hedefi, animasyon filmleri bir araya getirerek, profesyonellerin deneyimlerini paylaşabileceği ve gelecek vaat eden animasyon sanatçılarının destekleneceği bir platform oluşturmaktır. Böylece, yeni Azerbaycan animasyon filmlerinin yapımının geliştirilmesi ve potansiyel ortak yapımların desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Festivalde üç gün boyunca onlarca yerel ve yabancı animasyon film yetişkinlerin ve çocukların beğenisine sunulacaktır.

ANIMAFILM festivalinin yönetimi, festival direktörü Reşid Ağamalıyev’in başkanlık ettiği Organizasyon Kurulu tarafından yürütülmektedir. Organizasyon Kurulu, bu festival için Almanya, Azerbaycan, Iran, Rusya ve Çek Cumhuriyeti’nden katılan profesyonellerden oluşan bir jüri belirlemiştir. Ayrıca bu festival kapsamında düzenlenen yarışma programında ilk defa çocuklardan oluşan bir jüri grubu yer alacaktır. Bunun yanı sıra, festivale katılan seyirciler de ‘’Seyirci Favori Ödülü’’ kategorisi için oylama hakkına sahip olacaklardır.

Festival programı, 15 Eylül tarihinde https://animafilm.az/ internet sitesinde yayınlanacaktır.

2. ANİMAFİLM Bakü Uluslararası Animasyon Festivali (2019) için başvurular en büyük uluslararası festival platformu FilmFreeway aracılığıyla sunulacaktır.

Yarışma programı aşağıdaki kategorileri içermektedir:

– En İyi Kısa Animasyon Film (20 dakikaya kadar).

– Azerbaycanlı En İyi Kısa Animasyon Film (20 dakikaya kadar).

– En İyi Kısa Çocuk Animasyon Filmi (10 dakikaya kadar).

– En Orjinal Kısa Animasyon Film Senaryosu (Satır aralığı dahil yaklaşık 6000 karakter).

-Tüm kategorilere girmeye hak kazanan film için Organizasyon Kurulu tarafından Altın Tekne Ödülü verilecektir.

Son başvuru tarihi: 31.07.2019

Yarışma Programına Katılacak Animasyon Film Kabul Şartları:

Yarışmaya son başvuru tarihi 31 Temmuz 2019 – saat 23:59 olarak belirlenmiştir.

ANIMAFILM festivaline katılmak için başvurular internet üzerinden FilmFreeway platformu aracılığı ile yapılmalıdır. Yarışmaya katılım ücreti 5 Dolar olarak belirlenmiştir.

Yarışmaya katılacak film aşağıdaki koşullara uymalıdır:

 1. Film 1 Ocak 2018 tarihinden sonra çekilmiş olmalıdır.
 2. Filmin %50’den fazlası animasyon olmalıdır. Filmde kullanılan animasyon teknikleri açısından herhangi bir sınırlama yoktur.
 3. Bir film sadece bir kategori ile yarışmaya katılabilir.
 4. Yarışmacı filmlerin telif hakkı uluslararası hukuk tarafından düzenlenmiştir. Animasyon film sunan katılımcı (yönetmen, yapımcı ya da diğer yetkili kişi), filmin telif hakkı sahibi olduğunu ve filmi festivalde görüntüleme yetkisine sahip olduğunu beyan eder.
 5. Festivale katılmak için öngörülen sembolik başvuru ücreti FilmFreeway  internet platformu aracılığıyla yapılmalıdır.
 6. Katılımcılar festivale istedikleri sayıda film ve senaryo ile katılabilirler.
 7. Yarışmaya katılan tüm filmler orijinal dilde olmak üzere Azerbaycan dilinde ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir. Katılımcıların film ile birlikte İngilizce altyazı sunmaları gerekmektedir.

Festivale katılım için senaryo kabul şartları:

“En Orjinal Kısa Animasyon Film Senaryosu” kategorisine katılmak için başvurular internet üzerinden FilmFreeway platformu aracılığı ile yapılmalıdır.

Yarışmaya son başvuru tarihi 31 Temmuz 2019 – saat 23:59 olarak belirlenmiştir.

Yarışmaya katılacak senaryo aşağıdaki koşullara uygun olmalıdır:

 1. Senaryo 1 Ocak 2018’den sonra yazılmış olmalıdır.
 2. Senaryo özellikle ‘’Kısa Animasyon Film’’ kategorisine uygun olarak yazılmış olmalıdır.
 3. Senaryonun metni satır aralığı da dahil olmak üzere 6000 karakterden fazla  olmamalıdır.
 4. Senaryo İngilizce veya Azerbaycan dilinde olmalıdır.
 5. Yarışma senaryolarının telif hakkı uluslararası hukuk tarafından düzenlenmiştir. Bir senaryo sunan katılımcı (senaryo yazarı, yapımcı ya da diğer yetkili kişi), senaryonun telif hakkı sahibi olduğunu ve senaryoyu  festivalde görüntülemeye yetkili olduğunu beyan eder.

Seçilen film ve senaryoların listesi 31 ağustos 2019 tarihinde www.animafilm.az sitesinde yayınlanacaktır. Organizasyon Kurulu, seçim sonuçlarını katılımcılara bildirecek ve festival kataloğu için ek materyaller sunmalarını isteyecektir (fotoğraflar, filmler hakkında bilgi, vb.)

Katılımcılar festival ile ilgili her türlü soru ve öneri için internet sitemiz  www.animafilm.az adresinden ve animafilm.biaf@gmail.com aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirler.

Ekim ayında Bakü’de ANIMAFILM Uluslararası Animasyon Festivali’nde buluşmak dileği ile!

(Basın Bülteninden)