9 KASIM 2017: ANİMASYON SİNEMASI 100 YAŞINDA

9 Kasım 1917’de tarihin ilk uzun metraj animasyon filmi, Arjantin’de seyirci karşısına çıktı. Cut out yöntemiyle hazırlanan 70 dakikalık bu sessiz film, İtalyan asıllı Arjantinli yönetmen Quirino Cristiani tarafından yönetilmişti. 1896 yılında dünyaya gelen Quirino Cristiani, El Apostol’u tamamladığında sadece 21 yaşındaydı. Film, Arjantin devlet başkanı Hipolito Yrigoyen’in ülkedeki yolsuzluğu ve ahlaksızlığı bitirmek için Yunan tanrısı Jüpiter gibi gökyüzüne yükselip Arjantin’e şimşekler yağdırmasını anlatıyordu.

MV5BOGJhNTIzMGMtN2UzYy00YjAzLWE2NDMtNDZmZmU2MWJjMTZmL2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNjcyNzA4Mjk@._V1_UY268_CR1,0,182,268_AL_

1918’de Quirino Cristiani ikinci filmi Sin Dejar Rastros’u seyirci karşısına çıkardı. 1931 yılında da son filmi Peludopolis’i hazırladı. El Apostol ve Sin Dejar Rastros, sadece  Quirino Cristiani’nin değil animasyon tarihinin de ilk iki uzun metraj animasyon filmleri. Buna rağmen ikisini de izleyemiyoruz çünkü yönetmenin bütün çalışmaları çıkan yangın sonucunda yok olmuş durumda. Ulaşabildiğimiz en eski animasyon film ise Alman asıllı kadın yönetmen Lotte (Charlotte) Reiniger’in 1926’de yönettiği Prens Ahmed’in Maceraları (Die Abenteuer des Prinzen Achmed) filmi.

210px-Quirino_Cristiani

İzleyemiyor olsak da inkar edemeyeceğimiz bir gerçek var, yüz yıl önce Arjantin’de bir grup şanslı insan sinema tarihinin ilk uzun metraj animasyon filmini izleme fırsatı yakaladılar ve bugün animasyon sineması ilk yönetmenlerin, ilk filmlerin ve hatta ilk seyircilerin sayesinde yüzüncü yaşını kutluyor.

PELUDOPOLIS YAPIM AŞAMASI