Film Eleştirmenleri Sinema Ödülleri

Film Eleştirmenleri Sinema Ödülleri

Critics’ Choice Movie Awards (Film Eleştirmenleri Sinema Ödülleri) Perşembe gecesi sahiplerini buldu. 2014’ün sevilen filmlerinden Birdman 8, Boyhood ise 4 dalda ödül’e layık görüldü.
En iyi animasyon dalındaki ödül The Lego Movie’nin oldu. Diğer ödül sahiplerinin listesi şöyle;

EN İYİ FİLM

Birdman

Boyhood

Gone Girl

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Nightcrawler

Selma

The Theory of Everything

Unbroken

Whiplash

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Benedict Cumberbatch – The Imitation Game

Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel

Jake Gyllenhaal – Nightcrawler

Michael Keaton – Birdman

David Oyelowo – Selma

Eddie Redmayne – The Theory of Everything

EN İYİ KADIN OYUNCU

Jennifer Aniston – Cake

Marion Cotillard – Two Days, One Night

Felicity Jones – The Theory of Everything

Julianne Moore – Still Alice

Rosamund Pike – Gone Girl

Reese Witherspoon – Wild

EN İYİ YÖNETMEN

Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel

Ava DuVernay – Selma

David Fincher – Gone Girl

Alejandro G. Inarritu – Birdman

Angelina Jolie – Unbroken

Richard Linklater – Boyhood

EN İYİ KOMEDİ FİLMİ

Birdman

The Grand Budapest Hotel

St. Vincent

Top Five

22 Jump Street

EN İYİ ANİMASYON FİLM

Big Hero 6

The Book of Life

The Boxtrolls

How to Train Your Dragon 2

The Lego Movie

EN İYİ KADIN OYUNCU – KOMEDİ

Rose Byrne – Neighbors

Rosario Dawson – Top Five

Melissa McCarthy – St. Vincent

Jenny Slate – Obvious Child

Kristen Wiig – The Skeleton Twins

EN İYİ ERKEK OYUNCU – KOMEDİ

Jon Favreau – Chef

Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel

Michael Keaton – Birdman

Bill Murray – St. Vincent

Chris Rock – Top Five

Channing Tatum – 22 Jump Street

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Josh Brolin – Inherent Vice

Robert Duvall – The Judge

Ethan Hawke – Boyhood

Edward Norton – Birdman

Mark Ruffalo – Foxcatcher

J.K. Simmons – Whiplash

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Patricia Arquette – Boyhood

Jessica Chastain – A Most Violent Year

Keira Knightley – The Imitation Game

Emma Stone – Birdman

Meryl Streep – Into the Woods

Tilda Swinton – Snowpiercer

EN İYİ GENÇ OYUNCU

Ellar Coltrane – Boyhood

Ansel Elgort – The Fault in Our Stars

Mackenzie Foy – Interstellar

Jaeden Lieberher – St. Vincent

Tony Revolori – The Grand Budapest Hotel

Quvenzhane Wallis – Annie

Noah Wiseman – The Babadook

EN İYİ AKSİYON FİLMİ

American Sniper

Captain America: The Winter Soldier

Edge of Tomorrow

Fury

Guardians of the Galaxy

EN İYİ ERKEK OYUNCU – AKSİYON

Bradley Cooper – American Sniper

Tom Cruise – Edge of Tomorrow

Chris Evans – Captain America: The Winter Soldier

Brad Pitt – Fury

Chris Pratt – Guardians of the Galaxy

EN İYİ KADIN OYUNCU – AKSİYON

Emily Blunt – Edge of Tomorrow

Scarlett Johansson – Lucy

Jennifer Lawrence – The Hunger Games: Mockingjay Part 1

Zoe Saldana – Guardians of the Galaxy

Shailene Woodley – Divergent

EN İYİ ŞARKI

“Big Eyes” – Lana Del Rey – Big Eyes

“Everything Is Awesome” – Jo Li and the Lonely Island – The Lego Movie

“Glory” – Common/John Legend – Selma

“Lost Stars” – Keira Knightley – Begin Again

“Yellow Flicker Beat” – Lorde – The Hunger Games: Mockingjay Part 1

EN İYİ ORJİNAL SENARYO

Birdman – Alejandro G. Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., Armando Bo

Boyhood – Richard Linklater

The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson, Hugo Guinness

Nightcrawler – Dan Gilroy

Whiplash – Damien Chazelle

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

Gone Girl – Gillian Flynn

The Imitation Game – Graham Moore

Inherent Vice – Paul Thomas Anderson

The Theory of Everything – Anthony McCarten

Unbroken – Joel Coen & Ethan Coen, Richard LaGravenese, William Nicholson

Wild – Nick Hornby

EN İYİ SİNEMATOGRAFİ

Birdman – Emmanuel Lubezki

The Grand Budapest Hotel – Robert Yeoman

Interstellar – Hoyte Van Hoytema

Mr. Turner – Dick Pope

Unbroken – Roger Deakins

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM

Force Majeure

Ida

Leviathan

Two Days, One Night

Wild Tales