En İyi Kadın Oyuncu

OSCAR 2015 KAZANANLARI

Oscar 2015 Kazananları

87. Oscar ödülleri sahiplerini buldu. Birdman, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En iyi Sinematografi dallarında ödüllerinin sahibi oldu. The Grand Budapest Hotel 4 dalda Whiplash 3 dalda Oscar’ın favorilerinden olan Boyhood ise sadece 1 dalda ödül kazanabildi. En iyi animasyon filmi ödülü ise Disney’in Big Hero 6‘sına verildi. En iyi Kısa Animasyon Film dalında ise ödül yine Disney’in Feast filmine verildi.

87. Oscar Kazanalar Listesi Şöyle;

1 en iyi film

BIRDMAN

American Sniper

Boyhood

The Imitation Game

The Grand Budapest Hotel

Selma

The Theory of Everything

Whiplash

2 en kadın oyuncu

JULIANNE MOORE – Still Alice

Marion Cotillard – Two Days, One Night

Felicity Jones – The Theory of Everything

Rosamund Pike – Gone Girl

Reese Witherspoon – Wild

3 en iyi erkek oyuncu

EDDIE REDMAYNE –  The Theory of Everything

Steve Carell – Foxcatcher

Benedict Cumberbatch – The Imitation Game

Bradley Cooper – American Sniper

Michael Keaton – Birdman

4 en iyi yönetmen

ALEJANDRO GONZALEZ INARRITU – Birdman

Richard Linklater – Boyhood

Bennett Miller – Foxcatcher

Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel

Morten Tyldum – The Imitation Game

5 En İyi Uyarlama Senaryo

GRAHAM MOORE – The Imitation Game

Jason Hall – American Sniper

Paul Thomas Anderson – Inherent Vice

Anthony McCarten – The Theory of Everything

Damien Chazelle – Whiplash

6 en iyi özgün senaryo

ALEJANDRO GONZALEZ INARRITU, NICOLAS GIACOBONE, ALEXANDER DINELARIS, ARMANDO BO – Birdman

Richard Linklater – Boyhood

E Max Frye, Dan Futterman – Foxcatcher

Wes Anderson, Hugo Guinness – The Grand Budapest Hotel

Dan Gilroy – Nightcrawler

7 en iyi film müziği-1

ALEXANDRE DESPLAT – The Grand Budapest Hotel

Alexandre Desplat – The Imitation Game

Hans Zimmer – Interstellar

Jóhann Jóhannsson– The Theory of Everything

Gary Yershon – Mr Turner

8 en iyi özgün şarkı

GLORY  Selma – Lonnie Lynn (Common), John Stephens (John Legend)

The Lego Movie – Shawn Patterson (Everything Is Awesome)

Beyond the Lights – Diane Warren (Grateful)

Glen Campbell: I’ll Be Me – Glen Campbell, Julian Raymond (I’m Not Gonna Miss You)

Begin Again – Gregg Alexander, Danielle Brisebois (Lost Stars)

9 en iyi belgesel film

CITIZENFOUR – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky

Finding Vivian Maier – John Maloof, Charlie Siskel

Last Days in Vietnam – Rory Kennedy, Keven McAlester

The Salt of the Earth – Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, David Rosier

Virunga – Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

10 En İyi Film Kurgusu

WHIPLASH – Tom Cross

Boyhood – Sandra Adair

The Imitation Game – William Goldenberg

The Grand Budapest Hotel – Barney Pilling

American Sniper – Joel Cox, Gary Roach

11 En İyi Sinematografi

BIRDMAN: Emmanuel Lubezki

The Grand Budapest Hotel: Robert D Yeoman

Ida: Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski

Mr Turner: Dick Pope

Unbroken: Roger Deakins

12 En İyi Prodüksiyon Tasarımı

THE GRAND BUDAPEST HOTEL – Adam Stockhausen, Anna Pinnock

The Imitation Game: Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald

Interstellar: Nathan Crowley, Gary Fettis

Into the Woods: Dennis Gassner, Anna Pinnock

Mr Turner: Suzie Davies, Charlotte Watts

13 En İyi Animasyon Filmi

BIG HERO 6

The Boxtrolls

How to Train Your Dragon 2

Song of the Sea

The Tale of the Princess Kaguya

14 En İyi Kısa Animasyon Filmi

FEAST – Patrick Osborne, Kristina Reed

The Bigger Picture – Daisy Jacobs, Chris Hees

The Dam Keeper – Robert Kondo, Daisuke “Dice” Tsutsumi

Me and My Moulton – Torill Kove

A Single Life – Joris Oprins

15 En İyi Görsel Efekt

INTERSTELLAR – Paul J Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott R Fisher

Captain America: The Winter Soldier – Dan Deleeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Daniel Sudick

Dawn of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist

Guardians of the Galaxy – Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould

X-Men: Days of Future Past – Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer

16 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

PATRICIA ARQUETTE – Boyhood

Laura Dern for Wild

Keira Knightley for The Imitation Game

Emma Stone for Birdman

Meryl Streep for Into the Woods

17 En İyi Ses Kurgusu

AMERICAN SNIPER – Alan Robert Murray, Bub Asman

Birdman – Aaron Glascock, Martín Hernández

The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Brent Burge, Jason Canovas

Interstellar – Richard King

Unbroken – Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro

18 En İyi Ses Miksajı

AMERICAN SNIPER – John T Reitz, Gregg Rudloff, Walt Martin

Birdman – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga

Interstellar – Gary Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten

Unbroken – Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee

19 En İyi Kısa Belgesel Film

WHIPLASH – Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley

Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent, Dana Perry

Joanna – Aneta Kopacz

Our Curse – Tomasz Sliwinski, Maciej Slesicki

The Reaper – Gabriel Serra

White Earth – Christian Jensen

20 En İyi Kısa Film

THE PHONE CALL – Mat Kirkby, James Lucas

Aya – Oded Binnun, Mihal Brezis

Boogaloo and Graham – Michael Lennox, Ronan Blaney

Butter Lamp – Wei Hu, Julien Féret

Parvaneh – Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger

21 Yabancı Dilde En İyi Film

IDA – Paweł Pawlikowski

Tangerines – Zaza Urushadze

Leviathan – Andrey Zvyagintsev

Wild Tales – Damián Szifrón

Timbuktu – Abderrahmane Sissako

22 En İyi Kostüm Tasarımı

THE GRAND BUDAPEST HOTEL – Frances Hannon, Mark Coulier

Foxcatcher – Bill Corso, Dennis Liddiard

Guardians of the Galaxy – Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

23 En İyi Kostüm Tasarım

THE GRAND BUDAPEST HOTEL – Milena Canonero

Inherent Vice – Mark Bridges

Into the Woods – Colleen Atwood

Maleficent – Anna B Sheppard

Mr Turner – Jacqueline Durran

24 en iyi yardımcı erkek oyuncu

JK SIMMONS – Whiplash

Robert Duvall for The Judge

Ethan Hawke for Boyhood

Edward Norton for Birdman

Mark Ruffalo for Foxcatcher

Film Eleştirmenleri Sinema Ödülleri

Film Eleştirmenleri Sinema Ödülleri

Critics’ Choice Movie Awards (Film Eleştirmenleri Sinema Ödülleri) Perşembe gecesi sahiplerini buldu. 2014’ün sevilen filmlerinden Birdman 8, Boyhood ise 4 dalda ödül’e layık görüldü.
En iyi animasyon dalındaki ödül The Lego Movie’nin oldu. Diğer ödül sahiplerinin listesi şöyle;

EN İYİ FİLM

Birdman

Boyhood

Gone Girl

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Nightcrawler

Selma

The Theory of Everything

Unbroken

Whiplash

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Benedict Cumberbatch – The Imitation Game

Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel

Jake Gyllenhaal – Nightcrawler

Michael Keaton – Birdman

David Oyelowo – Selma

Eddie Redmayne – The Theory of Everything

EN İYİ KADIN OYUNCU

Jennifer Aniston – Cake

Marion Cotillard – Two Days, One Night

Felicity Jones – The Theory of Everything

Julianne Moore – Still Alice

Rosamund Pike – Gone Girl

Reese Witherspoon – Wild

EN İYİ YÖNETMEN

Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel

Ava DuVernay – Selma

David Fincher – Gone Girl

Alejandro G. Inarritu – Birdman

Angelina Jolie – Unbroken

Richard Linklater – Boyhood

EN İYİ KOMEDİ FİLMİ

Birdman

The Grand Budapest Hotel

St. Vincent

Top Five

22 Jump Street

EN İYİ ANİMASYON FİLM

Big Hero 6

The Book of Life

The Boxtrolls

How to Train Your Dragon 2

The Lego Movie

EN İYİ KADIN OYUNCU – KOMEDİ

Rose Byrne – Neighbors

Rosario Dawson – Top Five

Melissa McCarthy – St. Vincent

Jenny Slate – Obvious Child

Kristen Wiig – The Skeleton Twins

EN İYİ ERKEK OYUNCU – KOMEDİ

Jon Favreau – Chef

Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel

Michael Keaton – Birdman

Bill Murray – St. Vincent

Chris Rock – Top Five

Channing Tatum – 22 Jump Street

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Josh Brolin – Inherent Vice

Robert Duvall – The Judge

Ethan Hawke – Boyhood

Edward Norton – Birdman

Mark Ruffalo – Foxcatcher

J.K. Simmons – Whiplash

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Patricia Arquette – Boyhood

Jessica Chastain – A Most Violent Year

Keira Knightley – The Imitation Game

Emma Stone – Birdman

Meryl Streep – Into the Woods

Tilda Swinton – Snowpiercer

EN İYİ GENÇ OYUNCU

Ellar Coltrane – Boyhood

Ansel Elgort – The Fault in Our Stars

Mackenzie Foy – Interstellar

Jaeden Lieberher – St. Vincent

Tony Revolori – The Grand Budapest Hotel

Quvenzhane Wallis – Annie

Noah Wiseman – The Babadook

EN İYİ AKSİYON FİLMİ

American Sniper

Captain America: The Winter Soldier

Edge of Tomorrow

Fury

Guardians of the Galaxy

EN İYİ ERKEK OYUNCU – AKSİYON

Bradley Cooper – American Sniper

Tom Cruise – Edge of Tomorrow

Chris Evans – Captain America: The Winter Soldier

Brad Pitt – Fury

Chris Pratt – Guardians of the Galaxy

EN İYİ KADIN OYUNCU – AKSİYON

Emily Blunt – Edge of Tomorrow

Scarlett Johansson – Lucy

Jennifer Lawrence – The Hunger Games: Mockingjay Part 1

Zoe Saldana – Guardians of the Galaxy

Shailene Woodley – Divergent

EN İYİ ŞARKI

“Big Eyes” – Lana Del Rey – Big Eyes

“Everything Is Awesome” – Jo Li and the Lonely Island – The Lego Movie

“Glory” – Common/John Legend – Selma

“Lost Stars” – Keira Knightley – Begin Again

“Yellow Flicker Beat” – Lorde – The Hunger Games: Mockingjay Part 1

EN İYİ ORJİNAL SENARYO

Birdman – Alejandro G. Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., Armando Bo

Boyhood – Richard Linklater

The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson, Hugo Guinness

Nightcrawler – Dan Gilroy

Whiplash – Damien Chazelle

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

Gone Girl – Gillian Flynn

The Imitation Game – Graham Moore

Inherent Vice – Paul Thomas Anderson

The Theory of Everything – Anthony McCarten

Unbroken – Joel Coen & Ethan Coen, Richard LaGravenese, William Nicholson

Wild – Nick Hornby

EN İYİ SİNEMATOGRAFİ

Birdman – Emmanuel Lubezki

The Grand Budapest Hotel – Robert Yeoman

Interstellar – Hoyte Van Hoytema

Mr. Turner – Dick Pope

Unbroken – Roger Deakins

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM

Force Majeure

Ida

Leviathan

Two Days, One Night

Wild Tales