en iyi orjinal müzik

OSCAR 2015 KAZANANLARI

Oscar 2015 Kazananları

87. Oscar ödülleri sahiplerini buldu. Birdman, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En iyi Sinematografi dallarında ödüllerinin sahibi oldu. The Grand Budapest Hotel 4 dalda Whiplash 3 dalda Oscar’ın favorilerinden olan Boyhood ise sadece 1 dalda ödül kazanabildi. En iyi animasyon filmi ödülü ise Disney’in Big Hero 6‘sına verildi. En iyi Kısa Animasyon Film dalında ise ödül yine Disney’in Feast filmine verildi.

87. Oscar Kazanalar Listesi Şöyle;

1 en iyi film

BIRDMAN

American Sniper

Boyhood

The Imitation Game

The Grand Budapest Hotel

Selma

The Theory of Everything

Whiplash

2 en kadın oyuncu

JULIANNE MOORE – Still Alice

Marion Cotillard – Two Days, One Night

Felicity Jones – The Theory of Everything

Rosamund Pike – Gone Girl

Reese Witherspoon – Wild

3 en iyi erkek oyuncu

EDDIE REDMAYNE –  The Theory of Everything

Steve Carell – Foxcatcher

Benedict Cumberbatch – The Imitation Game

Bradley Cooper – American Sniper

Michael Keaton – Birdman

4 en iyi yönetmen

ALEJANDRO GONZALEZ INARRITU – Birdman

Richard Linklater – Boyhood

Bennett Miller – Foxcatcher

Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel

Morten Tyldum – The Imitation Game

5 En İyi Uyarlama Senaryo

GRAHAM MOORE – The Imitation Game

Jason Hall – American Sniper

Paul Thomas Anderson – Inherent Vice

Anthony McCarten – The Theory of Everything

Damien Chazelle – Whiplash

6 en iyi özgün senaryo

ALEJANDRO GONZALEZ INARRITU, NICOLAS GIACOBONE, ALEXANDER DINELARIS, ARMANDO BO – Birdman

Richard Linklater – Boyhood

E Max Frye, Dan Futterman – Foxcatcher

Wes Anderson, Hugo Guinness – The Grand Budapest Hotel

Dan Gilroy – Nightcrawler

7 en iyi film müziği-1

ALEXANDRE DESPLAT – The Grand Budapest Hotel

Alexandre Desplat – The Imitation Game

Hans Zimmer – Interstellar

Jóhann Jóhannsson– The Theory of Everything

Gary Yershon – Mr Turner

8 en iyi özgün şarkı

GLORY  Selma – Lonnie Lynn (Common), John Stephens (John Legend)

The Lego Movie – Shawn Patterson (Everything Is Awesome)

Beyond the Lights – Diane Warren (Grateful)

Glen Campbell: I’ll Be Me – Glen Campbell, Julian Raymond (I’m Not Gonna Miss You)

Begin Again – Gregg Alexander, Danielle Brisebois (Lost Stars)

9 en iyi belgesel film

CITIZENFOUR – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky

Finding Vivian Maier – John Maloof, Charlie Siskel

Last Days in Vietnam – Rory Kennedy, Keven McAlester

The Salt of the Earth – Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, David Rosier

Virunga – Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

10 En İyi Film Kurgusu

WHIPLASH – Tom Cross

Boyhood – Sandra Adair

The Imitation Game – William Goldenberg

The Grand Budapest Hotel – Barney Pilling

American Sniper – Joel Cox, Gary Roach

11 En İyi Sinematografi

BIRDMAN: Emmanuel Lubezki

The Grand Budapest Hotel: Robert D Yeoman

Ida: Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski

Mr Turner: Dick Pope

Unbroken: Roger Deakins

12 En İyi Prodüksiyon Tasarımı

THE GRAND BUDAPEST HOTEL – Adam Stockhausen, Anna Pinnock

The Imitation Game: Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald

Interstellar: Nathan Crowley, Gary Fettis

Into the Woods: Dennis Gassner, Anna Pinnock

Mr Turner: Suzie Davies, Charlotte Watts

13 En İyi Animasyon Filmi

BIG HERO 6

The Boxtrolls

How to Train Your Dragon 2

Song of the Sea

The Tale of the Princess Kaguya

14 En İyi Kısa Animasyon Filmi

FEAST – Patrick Osborne, Kristina Reed

The Bigger Picture – Daisy Jacobs, Chris Hees

The Dam Keeper – Robert Kondo, Daisuke “Dice” Tsutsumi

Me and My Moulton – Torill Kove

A Single Life – Joris Oprins

15 En İyi Görsel Efekt

INTERSTELLAR – Paul J Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott R Fisher

Captain America: The Winter Soldier – Dan Deleeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Daniel Sudick

Dawn of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist

Guardians of the Galaxy – Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould

X-Men: Days of Future Past – Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer

16 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

PATRICIA ARQUETTE – Boyhood

Laura Dern for Wild

Keira Knightley for The Imitation Game

Emma Stone for Birdman

Meryl Streep for Into the Woods

17 En İyi Ses Kurgusu

AMERICAN SNIPER – Alan Robert Murray, Bub Asman

Birdman – Aaron Glascock, Martín Hernández

The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Brent Burge, Jason Canovas

Interstellar – Richard King

Unbroken – Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro

18 En İyi Ses Miksajı

AMERICAN SNIPER – John T Reitz, Gregg Rudloff, Walt Martin

Birdman – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga

Interstellar – Gary Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten

Unbroken – Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee

19 En İyi Kısa Belgesel Film

WHIPLASH – Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley

Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent, Dana Perry

Joanna – Aneta Kopacz

Our Curse – Tomasz Sliwinski, Maciej Slesicki

The Reaper – Gabriel Serra

White Earth – Christian Jensen

20 En İyi Kısa Film

THE PHONE CALL – Mat Kirkby, James Lucas

Aya – Oded Binnun, Mihal Brezis

Boogaloo and Graham – Michael Lennox, Ronan Blaney

Butter Lamp – Wei Hu, Julien Féret

Parvaneh – Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger

21 Yabancı Dilde En İyi Film

IDA – Paweł Pawlikowski

Tangerines – Zaza Urushadze

Leviathan – Andrey Zvyagintsev

Wild Tales – Damián Szifrón

Timbuktu – Abderrahmane Sissako

22 En İyi Kostüm Tasarımı

THE GRAND BUDAPEST HOTEL – Frances Hannon, Mark Coulier

Foxcatcher – Bill Corso, Dennis Liddiard

Guardians of the Galaxy – Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

23 En İyi Kostüm Tasarım

THE GRAND BUDAPEST HOTEL – Milena Canonero

Inherent Vice – Mark Bridges

Into the Woods – Colleen Atwood

Maleficent – Anna B Sheppard

Mr Turner – Jacqueline Durran

24 en iyi yardımcı erkek oyuncu

JK SIMMONS – Whiplash

Robert Duvall for The Judge

Ethan Hawke for Boyhood

Edward Norton for Birdman

Mark Ruffalo for Foxcatcher