Monster Türk Efsaneleri İllüstrasyon Yarışması

Monster Türk Efsaneleri İllüstrasyon Yarışması

En iyi çizimi yapın, Türkiye’nin en iyi oyun bilgisayarı Monster‘ı kazanın!

Frpnet ve Monster işbirliği ile son zamanların en fantastik çizim yarışmalarından birine katılmak ister misiniz? Monster Türk Efsaneleri İllüstrasyon Yarışması başlıyor! Tek yapmanız gereken kaleminizi veya grafik tabletinizi çıkartıp Abra ve/veya Tulpar çizmek.

Çizimleriniz, Türkiye’nin önde gelen illüstratör ve çizerleri tarafından değerlendirilecek. Sonucunda ise Monster’ın canavar notebooklarından biri olan Monster Abra A5 V1.1.2‘yi veya Monster Tulpar T7 V2.7‘yi kazanma fırsatı yakalayacaksınız. Ayrıca çiziminiz Monster bilgisayarların kutularını süsleyecek.

Yarışma Koşulları

Çizim türü serbesttir. Dijital ve klasik metotlarla istediğiniz gibi çizebilirsiniz.

Çizim kompozisyonunda Abra veya Tulpar olacaktır. İkisi bir arada kullanılmayacak, ayrı ayrı kompozisyonlarda kullanılacak.

Bu iki canavar, mitolojide bahsedildiği şekillerde geçecektir. (Örneğin; Abra, bir kedi olarak anlatılmayacaktır)

Çizerler istediği kadar çizim ile yarışmaya katılabilirler.

Çizerler istedikleri karakteri çizebilirler. Dilerlerse hem Abra hem Tulpar’ı ayrı ayrı çizebilirler.

Çizimin bir yerinde karakter üzerinde Monster logosu kullanılacak. (Bu bir dövme olabilir, kolye olabilir, karakterin gözü olabilir vs. Tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış) Logoyu buradan indirebilirsiniz.

Abra yarışmasının kazananı ve Tulpar yarışmasının kazananı ayrı ayrı Monster Abra A5 V1.1.2 model bilgisayar kazanacaktır. Eğer iki yarışmanın kazananı da aynı kişi ise dilediği takdirde 2 adet Monster Abra yerine 1 adet Monster Tulpar T7 V2.7 tercih edebilir. Yani çizerler hem Abra hem de Tulpar için yarışmaya katılabilir. İstedikleri kadar çizim gönderebilirler.

Yarışmaya katılım süresi 1 aydır. (31 Ocak 2015 son katılım tarihidir)

Katılım süresi bittikten en geç 1 ay sonra kazanan hikaye açıklanacaktır. (Şubat ayı sonunda)

Çizimin hiçbir yerinde çizere ait bir imza bulunmamalıdır. (Sebep: Çizimler incelenirken kime ait olduğu belli olmasın diyedir.)

Yarışma sonucu açıklanana kadar, katılımcıların çizimleri hiçbir sosyal medya platformunda veya web sitesinde paylaşılmamalıdır. Paylaşıldığı fark edilen çizimler, yarışma kapsamı dışına çıkacaktır.

abra-tulpar-monster

Abra ve Tulpar’dan bahsedelim. Bunlar Türk mitolojisinin efsanevi yaratıklarının olmasının yanı sıra Monster firmasının da canavar gibi notebooklarının modellerine ilham kaynağı oluyor. Monster ismindeki bir Türk markasının bu kadar güçlü notebook modellerine de Türk mitolojisinin güçlü ve kudretli yaratıklarının isimlerini vermesi çok doğal.

Çizimler, ülkemizin önde gelen çizerleri Ertaç Altınöz, Mahmud Asrar, Kerem Beyit, Yıldıray Çınar ve Devrim Kunter‘den oluşan jüri tarafından değerlendirilmeye alınacak. Jüri tarafından birinciliğe layık görülen çizimin sahibine Monster Abra A5 notebook hediye edilecek. İki çizim yarışmasını da aynı kişi kazanırsa Monster Tulpar T7 V2.7 notebook tercih edebilir.

Kazanan çizimler Monster bilgisayarların kutularını süsleyecek ve modellerin tanıtımlarında kullanılacaktır.

Çizimlerin kullanım ve dağıtım hakkı Frpnet ve Monster Notebook’a ait olacaktır.

Abra ve Tulpar çizimlerini yarisma [@] frpnet.net adresine (köşeli parantezler olmadan) e-posta yoluyla gönderin.

Çizim yarışmasında kullanılacak olan efsanevi Türk yaratıkları, Deniz Karakurt tarafından hazırlanan Türk Söylence Sözlüğü’nde şu şekilde anlatılıyor:

Abra

Yeraltındaki “Büyük Deniz”de (Tengiz/Tingiz’de) yaşayan ve ejdere benzeyen devasa yılandır. Çatal kuyruklu ve dört ayaklıdırlar. Yapılan betimlemelere göre yeşil baldırlı, ak göğüslü, kayık gibi yassı çenelidirler. Erlik’in sarayını korurlar. Bir Yağna’yı (fili) tek lokmada yutabilirler. Gözleri parlak bakır renklidir, ayakları ise kızıldır. İnanılmaz büyüklüktedir ve onları görenlerin yüreğine korku basar. Çok güçlü çenesi vardır. Abra, Erlik Han’ın sarayının bekçisi olarak da söylencelerde yer alır. Şaman elbisesinde ve davulunda onları simgeleyen resimler veya bez parçalarından yapılmış temsili figürler bulunur.

Anlam – Abra: (Ab/Ap/Av/Az). Suda yüzen veya suları yöneten demektir. Abramak fiili, deniz taşıtlarını yönetmek anlamı taşır. Aparmak kelimesi kapmak, alıp götürmek anlamlarını içerir. Ayrıca ağırlık içeriği kelime kökünde ve sözcük anlamında mevcuttur. Anadolu Türkçesi’nde Abra sözcüğü, tartıya koyulan ağırlık demektir. Ebren/Evren ise ejderha anlamı taşır.

Tulpar / Kanatlı At

Uçan At. Kanatları olan genelde beyaz veya kara (tek renk) bir at olarak betimlenir. Kuday (Tanrı) tarafından yiğitlere yardımcı olması için yaratılmıştır. Bunlar Manas Destanı’nda ünlü savaşçıların bindiği, rüzgarı bile geçen efsanevi atlardır. Başkurt inançlarına göre onların kanatlarını hiç kimse göremez çünkü Tulpar, kanatlarını yalnızca karanlıkta ve çok uzun mesafeleri aşarken açar. Eğer birisi Tulpar’ın kanatlarını görürse Tulpar’ın kaybolacağına inanılır. Moğolya devlet armasında Tulpar motifi yer alır. Ayrıca Kazakya’da bir havayolu şirketinin adı olarak kullanılmaktadır. “Tulpar” adı yalnızca Türk lehçelerinde değil komşu Avar, Lak, Andı, Dargı ve Tabasaran kavimlerinin dillerinde de yer alır. Osetler’de “Tolpar”, Çeçenlerde ise “Turpal” olarak bilinir. Bir Kumuk atasözünde şöyle der:

“Tulpar yerün birevü buççağunda bulsa da, öz yılkısın tabar.”

“(Tulpar Dünyâ’nın bir başka köşesinde olsa da, kendi sürüsünü bulur.)”

“Kaynak”


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *