NETFLIX ANİMASYONU “KLAUS” YAYINDA

Uzun zamandır beklediğimiz bir animasyon filmdi Klaus. Fragmanlarından keyifli bir film izleyeceğimizi az çok tahmin ediyordum. Bugün itibariyle Klaus, Netflix platformunda yayınlandı. Orta seviye bir film izleyeceğimi düşünerek televizyonun karşısına geçtim ama hiç tahmin etmediğim güzellikte bir yapım çıktı karşıma.

Klaus’un kısaca konusuna değinecek olursak bu bir Noel Baba hikayesi. Klaus, bu efsanenin nasıl doğup bugünlere geldiğini, her detayın nasıl oluştuğunu bize gösteriyor. Misal, Noel baba denince aklımıza neler gelir; Noel, hediye, kızak, ren geyiği, kırmızı kostümü, ho ho ho kahkahası, kısacası aklınıza gelen her detayı bu film bize anlatıyor. Hristiyanlık propagandası yapılan bir Noel filmi olduğu düşünülmesin, bu bir sevgi ve iyilik filmi. Klaus’un ana cümlesi bile “yapılan iyilik başka bir iyiliği doğurur.”

Klaus, 1993 yapımı Once Upon a Forest isimli animasyon filmden beri sektörde olup bir çok önemli filmin animasyon departmanında çalışmış olan İspanyol asıllı Sergio Pablos’un ilk yönetmenlik deneyimi. Klaus’un ilk fragmanı 2015 yılında yayınlanmıştı. 2017 yılında filmin haklarının Netflix tarafından satın alınmasıyla beraber yapım aşaması hızlandı ve bugün itibariyle de film seyirciyle buluştu. Klaus, en iyi animasyon film Oscar ödülü için başvuran 32 yapımdan biri konumunda. Benim bu yıl izlediğim en iyi animasyon film. Sadece komik ve eğlenceli değil, yer yer de hüzünlendiren, senaryosu kusursuz bir şekilde tasarlanmış bir film olmuş Klaus. Filmin sürprizi ise göründüğü her sahnede yüzümde tebessüm oluşmasını sağlayan küçük Sami kız Margu. Anti-Netflix çetesi engel olmazsa yıl içinde birçok ödül kazanıp Oscar’ı da zorlayacaktır. Animasyon severler bu filmi kesinlikle kaçırmamalı.