Pi’nin Dramı..

Henüz bilmeyenleriniz olabilir belki, 24 Şubat Pazar günü yapılan Oscar törenlerinde “En İyi Görsel Efekt” oscarını Ang Lee’nin yönetmenliğini yaptığı “Life of Pi” (Pi’nin Yaşamı) filmi aldı. Gösterime girdiğinden bu yana etkileyici görsel efektleriyle adından söz ettiren Pi’nin Yaşamı’nın ödülü haketttiğinden hiç şüphemiz yok.

Ancak ne gariptir ki, bu yüzlerce milyon dolarlık bütçeli, ve illaki bir kaç milyar dolar kar edecek olan bu filmin görsel efektlerini yapan şirket “Rythm & Hues” geçtiğimiz haftalarda iflasını açıkladı. Ve bu filmde geceli gündüzlü emeği geçmiş 200’e yakın sanatçıyı da “tabiki” paralarını ödemeden işten çıkarttı.

Bu, tüm Dünya’da benzer muameleler gören görsel efekt sektöründe belkide şu ana kadar gerçekleşmiş en ses getiren olaydır. Pi’nin Yaşamı’nın asıl yaratıcıları olan sanatçılar da tepkilerini göstermek için Oscar Töreni günü Hollywood’ta bir gösteri yürüyüşüne çıktılar. Yakalarına yeşil bantlar takarak, ellerindeki pankartlarla yaşanan trajediyi protesto ettiler.

 

“Üç aydır ilk defa dışarı çıkıyorum”

 

“En azından bugün babamı görebileceğim”

 

“Dave Rand, R&H şirketinin Senior Fx Sanatçısı (Gökyüzü, su vb efeklerin arkasındaki Houdini ustası)”

 

 

 

 

 

 

 

“Pay’dan (Pi’nin ingilizce okunuşu) pay istiyorum”

 

“Bu pankart post’ta eklendi”

 

“Oscar adayı işçilik, iflas etmiş stüdyo?”

 

“Hollywood, Kötülerin Şehri”

 

Oscar törenleri sırasında, ödülü alan görsel efekt ekibi süpervizörü Bill Westenhofer, teşekkür konuşmasını bu yaşanan haksızlığa getirmeye çalıştığı sırada ise, arkadan yükselen “Jaws” filminin tema müziğiyle kesintiye uğradı.
Youtube’da konuyla ilgili orjinal bir görüntüye rastlayamadım. Ancak insanların Tv’lerini kameraya çekerek saklayabildikleri görüntüler var.

İşte yaklaşık 50 saniye konuşmalarına müsade edilen ve ne hikmetse tamda söz yaşanan iflasa gelmişken süreleri biten talihsiz ekip yöneticileri:

 

Yönetmen Ang Lee’nin “En İyi Yönetmen” oscar’ını aldığı sırada yaptığı,  muhtemelen suya sabuna dokunmadığı için iki dakika kadar uzatabildiği teşekkür konuşması. Duygulu anlar:

Bill Westenhofer’ın kulis’te verdiği ropörtajdan;

“Görsel efekt filmleri box office’e hükmederken, görsel efekt şirketleri can çekişiyor. Ve ben, bizlerin teknisyen olmadığımıza dikkat çekmek istiyorum. Görsel efekt, bir takım tuşlara basan insanların yaptığı bir şey değildir. Bizler sanatçıyız ve hiç bir şey değilse bile “Pi’nin Yaşamı” bizlerin teknisyen değil sanatçı olduğumuzu göstermiştir. Eğer bu iş modelini düzeltmek için bir yol bulmazsak bu yönümüzü kaybedeceğiz.”

 

En nihayetinde kapitalizmin aç gözlülükle devinen çarkları döndü ve işler bu noktaya kadar geldi. Belki meslektaşlarımız seslerini duyurana kadar direnemeye devam ederler ve umarım sonunda istediklerini alırlar. Hollywood için konuşursak, daha önce aktörlerin, yönetmenlerin, yazarların, kameramanların, sesçilerin, kurgucuların, kostümcüleri ve makyajcıların istediğinden fazla bir şey istemiyorlar; “kazançtan adil bir dağılım”.

Bu haklı davalarında kendilerini sosyal paylaşım sitelerindeki avatarlarımızı 255 yeşil yapmaktan başka türlü destekleyemiyoruz.

Umarız sonuçta istediklerini alırlar ve belki bizler için de örnek olurlar. Oralardan daha ucuz bir muamele gördüğümüz sektörümüzde topluluğumuz için bir şeyler yapmaya çalışırız belki..

 

 

 


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *